Beeldbanken
Steeds meer erfgoedinstellingen presenteren hun collecties beeldmateriaal op het internet. Dit kan op vele manieren. Bijvoorbeeld door een eigen beeldbank, maar ook door gebruik te maken van Web 2.0 voorzieningen, zoals Flickr.
Beeldbank volgens het ABC-DE (Woordenboek voor digitaal erfgoed)
Een verzameling digitaal beeldmateriaal, bijeengebracht in een databank die via een netwerk toegankelijk is. Op deze wijze kan een collectie beeldmateriaal van een erfgoedinstelling digitaal worden ontsloten en voor het grote publiek doorzoekbaar worden gemaakt.
(Bron: ABC-DE, Woordenboek voor het Digitaal Erfgoed, DEN (Den Haag, december 2008))
(Bron: ABC-DE, Woordenboek voor het Digitaal Erfgoed, DEN (Den Haag, december 2008))
Web 2.0, Flickr en beeldmateriaal
Met de komst van het Web 2.0 / social web is er een alternatief ontstaan voor de eigen beeldbank. Steeds meer erfgoedinstellingen maken gebruik van bestaande infrastructuren op publieke sites zoals Flickr. Dit levert zowel voor de instellingen als voor de gebruiker bepaalde voordelen op. In de praktijk zal de doelstelling maatgevend zijn voor de keuze tussen traditionele beeldbank en publieke fotosite, of een combinatie van beiden. Lees het artikel Van beeldbank naar publieke fotocollectie.
Meer over Web 2.0 in het kennisdossier Sociale Media (web 2.0)
Meer over Web 2.0 in het kennisdossier Sociale Media (web 2.0)
Beeldbanken & DEN
- DEN heeft een inventarisatie van erfgoedbeeldbanken gemaakt. Bekijk de inventarisatie.
- Heeft jouw instelling ook een beeldbank? Meld deze dan aan via het Aanmeldformulier.
- Meer informatie over hoe je digitaal beeldmateriaal vervaardigt: DE BASIS: Landelijke richtlijn voor de vervaardiging van beeld.
Tijdens het onderzoek Erfgoed in Beeld uit 2008 werd onderzocht hoe musea beeldbanken toepassen. Conclusies van het rapport zijn dat het digitaal samenvoegen van collecties en het genereren van context en content uit de maatschappij beide waardevolle gebruiksmogelijkheden van een beeldbank voor musea zijn. Lees het rapport Erfgoed in Beeld (pdf).
Vroeger is van Ons beschrijft hoe historische verenigingen, oudheidkamers, heemkundekringen hun beeldcollectie zien. De publicatie is geschreven door Yola de Lusenet in opdracht van DEN, Taskforce Archieven, Erfgoed Nederland & het Geheugen van Nederland.
Vroeger is van Ons (pdf).
Vroeger is van Ons (pdf).
Meer weten?
- Goed startpunt: Opzetten van Beeldbanken (pdf) in opdracht van de Taskforce Archieven (2007)
- Studiedag Beeldbanken, 31 oktober 2007 (verslag)
- Auteursrecht komt aan de orde in Digitale Beeldbanken en Auteursrecht' van SURFdirect
- Meld je beeldbank aan bij de projectenbank van DEN


