Het succes van OpenAccess: informatie in toenemende mate openbaar toegankelijk
3 februari 2010 is het OpenAccess jaar 2009 afgesloten met een seminar in de Beurs van Berlage. 2009 werd uitgeroepen tot Open Access-jaar om een inhaalslag te maken en een nieuwe impuls te geven aan het gebruik van OpenAcces. Dat lijkt te zijn gelukt.
Het hoger onderwijs en de onderzoekers staan op het standpunt dat alle (wetenschappelijke) informatie die met publiek geld tot stand zijn gekomen, gratis online beschikbaar moet zijn. Ook uitgevers accepteren OpenAccess in toenemende mate en passen hun businessmodel daarop aan.
Hoewel inmiddels al 200.000 publicaties openbaar toegankelijk zijn via NARCIS, stelt NWO nog eens 2,5 miljoen beschikbaar om OpenAccess te stimuleren. Een belangrijk knelpunt dat nog moet worden opgelost is dat het publiceren in prestigieuze, dure tijdschriften traditioneel een maatstaf is voor de wetenschappelijke reputatie van auteurs. Voorlopig acht NWO het nog niet noodzakelijk om, zoals wel al het geval is in Engeland en Amerika, OpenAccess verplicht te stellen.